Jury



 

EWA BŁASZCZYK - Absolwentka XI Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja w Warszawie. Ukończyła PWST w Warszawie w 1978. Zadebiutowała jako studentka w 1977 na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie. Za rolę Klary w filmie Wiesława Saniewskiego "Nadzór" otrzymała w 1985 roku Brązowe Lwy Gdańskie na 10. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Występowała w kabarecie Jana Pietrzaka oraz w Rodzinie Poszepszyńskich. Ewa Błaszczyk jest również aktorką śpiewającą. Brała udział w przeglądach piosenki aktorskiej we Wrocławiu. Śpiewa głównie piosenki Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka, Jacka Kleyffa, Wojciecha Młynarskiego oraz Jacka Janczarskiego. Jest współautorką (razem z Krystyną Strączek) osobistego wyznania "Wejść tam nie można" (wyd. Znak) oraz książki-albumu będącej zapisem rozmowy z Izabelą Górnicką-Zdziech "Wszystko jest takie kruche" (wyd. Edycja Świętego Pawła, Częstochowa, 2010). W 2005 była członkinią Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. 11 kwietnia 2014 została odznaczona srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

BEATA KAWKA
Przewodnicząca Jury. Pochodzi z Inowrocławia. Ukończyła w 1991 Wydział Aktorski PWST w Warszawie. Jest uważana za aktorkę wszechstronną - kameleona: wzruszająca jako nieszczęśliwa matka trojga dzieci w "Na dobre i na złe", seksowna i do szaleństwa zakochana kochanka Saszy Piłatowa w "Ekstradycji ", charakterystyczna wścibska, wypacykowana Winiarska w serialu "Marzenia do spełnienia". Jej pijana kobieta w filmie Bogusława Lindy "Sezon na leszcza" została uznana za aktorski majstersztyk. Jedną z wiodących ról jest Dona w serialu "Samo życie" to postać zupełnie inna od tych, które grała dotąd, dojrzała, piękna kobieta, która wszystkimi sposobami walczy o miłość swojego życia Pawła Dunina. Jest aktorką ciekawą ról i nie dającą się zaszufladkować.
 

 

ŁUKASZ MACIEJEWSKI  - (ur. 13 marca 1976 w Tarnowie)  dziennikarz, krytyk filmowy, krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi - PWSFTviT. Wykładowca dziennikarstwa w Szkole Kina w Collegium Civitas w Warszawie. Kurator filmowy w Małopolski Ogród Sztuki- MOS w Krakowie.

 

JERZY ROCHOWIAK - Urodził się 22 maja 1957 roku w Janikowie. Ukończył filologię polską na Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, scenariopisarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i podyplomowe studia zarządzania placówkami oświatowymi i kulturalnymi w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 1980 do 1996 roku pracował jako kierownik literacki w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu, od 1997 roku w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu jako redaktor miesięcznika Biuletyn Informacji Kulturalnej. Od listopada 2006 r. kieruje Ośrodkiem. Był współzałożycielem i redaktorem miesięcznika Przegląd Artystyczno-Literacki wydawanego w Toruniu przez Wydawnictwo Wit – Graf i Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Jest autorem sztuk teatralnych, słuchowisk i książek dla dzieci, a także tekstów o tematyce artystycznej publikowanych w czasopismach i katalogach wystaw plastycznych. Spektakle według sztuk teatralnych Jerzego Rochowiaka, wystawianych w kraju i za granicą, otrzymywały nagrody na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. W roku 1997 otrzymał nagrodę Wojewody Toruńskiego za osiągnięcia w dziedzinie animacji kulturalnej, w 1998 i 2005 nagrody w organizowanym przez Towarzystwo Kultury Teatralnej Konkursie Bliżej teatru w dziedzinie Prasa popularyzatorem teatru, w roku 2000, 2003 i 2006 nagrody Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego za działania teatralne, w roku 2001 statuetkę Złotego Pierrota przyznaną przez środowisko lalkarzy amatorów z województwa kujawsko-pomorskiego w uznaniu wieloletniej i bogatej twórczości na polu teatru lalek i ruchu lalkarskiego. W 2008 roku otrzymał nagrodę im. Aleksandra Gąssowskiego za zasługi dla teatru w Grudziądzu. W roku 2011 otrzymał przyznaną przez Zarząd Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę dla krytyka teatru dla dzieci i młodzieży za rok 2010 – za konsekwentną popularyzację w różnych formach pisarstwa sztuki teatru dla dzieci i młodzieży. Jerzy Rochowiak jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.